Trnkový koláč s domácím pudinkem

To si tak Kuba jede na otočku na Moravu něco vyřídit a přijede s krabicí plnou trnek. A vůbec né malou krabicí (to je tak, když mamce řekne, ať vám jich pár pošle).

No tak jsem začala vymýšlet, co s nima. První, co mě napadlo byl trnkový koláč. Takový, co jsem nikdy nedělala. Třeba s domacím pudinkem z trnek. A tak jsem se pustila do práce a čekala, co z toho vyjde :).

Výsledek vidíte na fotkách a co se týče chuti, tak když vám řeknu, že jsem ho dodělala asi v 14h a další den k snídani jsme dojídali poslední kousky…takže asi tak :).

Pro koláč jsem zvolila formu o průměru 32 cm, kterou jsem si nedávnou koupila v Ikei.

Těsto

80g cukru

200g hl. mouky

1 žloutek (pokojové teploty)

120g másla (pokojové teploty)

 

Puding

350g trnek

1/2 hrnku kukuř. škrobu

1/4 hrnku cukru

2 lžíce másla

špetka soli

5 žloutků

Postup

  1. Smícháme si všechny suroviny těsto a pořádně prohněteme až dostaneme celistvé těsto. To zabalíme do igelitové fólie nebo sáčku a dáme vychladit do lednice alespoň na hodinu.
  2. Po hodince vytáhneme z lednice a vyválíme placku, kterou potom vyložíme formu na koláč a hezky uplácáme do tvaru formy. Propícháme po celé ploše vidličkou a dáme péct na cca 15 minut do předehřáté trouby na 200 stupňů.
  3. Mezitím si připravíme pudink.
  4. Vypeckujeme si trnky a vložíme do vysoké nádoby (včetně slupky). Přidáme máslo, a 1/2 hrnku mléka – to rozmixujeme tyčovým mixérem.
  5. Zbytek mléka (1 a 1/2 hrnku) přivedeme k varu a odstavíme.
  6. K trnkám rozmixovaným s mlékem přidáme žloutky, kukuřičný škrob, sůl, cukr a promícháme.
  7. Tuto směs vlijeme do horkého mléka a za stálého míchání ohříváme na středním plameni. Cca během dvou minut začne pudink houstnout. Až je puding dostatečně hustý (víc než jste běžně zvyklí), odstavíme.
  8. Po 15 minutách vytáhneme z trouby a pudink přendáme na předpečený korpus. 2 trnky si nakrájíme na plátky a ozdobíme jimi koláč – viz foto.
  9. Ozdobený koláč šoupneme ještě na cca 15-20 minut do trouby a máme hotovo :).

Ať se podaří!

Jitka