Recenze na nosítko Baby tula FTG a kapsu Nije

Jelikož jsem už tak 15 krát odpovídala na dotaz, jak jsem spokojená s nosítkem, rozhodla jsem se sepsat menší recenzi. Tak snad vám to pomůže při výběru a rozhodování. Nutno podotknout, že jsem jiné nosítko nezkoušela, šla jsem rovnou za tímhle, protože mě zaujalo od první chvíle, četla jsem na něj dobré recenze a líbila se mi pohodlnost jak pro sebe (nasadím, zapnu), tak pro miminko.

Nosítko Baby tula jsem měla vyhlídlé už před narozením Beníka. Zkoušela jsem si ho už loni na jaře na veletrhu Pro dítě v Brně, kde měli právě i tyto nosítka k vyzkoušení. Pro lepší představu mi tam paní ze stánku dala 6 kg panenku miminka, abych si nosítko vyzkoušela už i se závažím. Sedělo hezky, moc mě zaujal i design nosítek, který je nápaditý, moderní a ne překombinovaný barvama (jak občas vidím u jiných nosítek). Samozřejmě ale nejdůležitější je to, aby nošení bylo pohodlné a zdravé pro miminko. S koupí jsem tedy nespěchala a počkala, až bude Beník na světě a uvidím, jak se mu v něm bude líbit.

Ještě pro vysvětlení: Baby tula dělají více druhů nosítek a my máme Free to grow (zkratka FTG), což znamená, že nosítko je možné používat od narození – od 3,2 kg do cca 20 kg.

První dojem a koupě ergonomického nosítka

V sprvnu, když měl Beník asi 3 týdny, jsme vyrazili do prodejny Fun baby v Brně – Modřicích, kde nosítka mají taky. Tentokrát jsme si ho vyzkoušeli s tím naším zlatým závažíčkem a já hned roztála. Beník se při vložení do nosítka ani nevzbudil, hned se vyprděl (ano, to my potřebovali) a spokojeně spinkal dál. Co mě ale nejvíc dostalo, byla ta blízkost, to teplo spícího miminka na bříšku a hrudi. Jediné, co se mi nelíbilo byly barvy, které měli na prodejně, takže jsem si nosítko nakonec objednala z webu, kde měli nosítko v barevné kombinaci, co jsme chtěli my. Já bych si teda z těch vzorů, co měli v obchodě vybrala, jen jsme chtěli nosit jak já, tak Kuba, tak jsem zase nechtěla brát nějaké květinkové nebo tak, chápete ;).

Bolest zad a nosítko

Musím zpětně říct, že nevím, co bychom bez nosítka dělali. Beník nám do konce 5. měsíce opravdu hodně plakával, takže nosítko byla velká záchrana. Nezabralo vždycky, ale v 70 % případů ano. Miminko cítí váš dech, vůni kůže, dost se po vložení do nosítka zklidní a během chvilky usne. Vy máte pak volné ruce, což je taky velká výhoda, protože ho nemáte na rukou a dáte tak úlevu i zádům, které nás první 3 měsíce neskutečně bolely z uspávání v ruce a celkově z chování. Pak jsme nosítko začali používat víc a víc a byla to paráda. Záda mě taky občas zabolely, ale rozhodně ne tak, jak z chování v ruce. Jde o to si nosítko správně nastavit (bederní pás zapnou v pase, správáně nastavit zádové popruhy) a chodit vzpřímená a záda budou v pohodě.

Jak správně nastavit Tulu FTG máte hezky popsané a natočené u blogerky Adri na jejím instagramu v uložených videích.

Kojení v nosítku

Co mě trochu mrzí, je to, že jsem v nosítku nezkusila nikdy kojit a teď už nekojím (kojila jsem do konce 6. měsíce), takže až u dalšího baby :). Co se bavím tak s ostatníma maminkama v okolí, tak kojení v nosítku nebo šátku dost chválí. Hlavně tu pohodlnost – můžete prý kojit i za chůze a taky nejde skoro nic vidět :). Ale z vlastní zkušenosti nemůžu soudit. Já z toho měla na začátku strach, aby se mimnko nějak špatně neohlo nebo mi nespadlo.

Nastavitelnost nosítka Baby tula Free to grow

Nosítko je určeno pro děti od 3,2 kg do cca 20 g, jak píše výrobce. Co je ale rozhodující a důležité je to, aby mělo dítko nožky do tvaru písmene M a bylo podsazené. Tedy zadeček níž než kolínka a aby látka nosítka končila vždy děťátku v podkolení jamce (aby zakrývala celé stehno). To si můžete na nosítku upravovat s tím, jak dítě roste, pomocí druků (nosítko umožňuje nastavení 3 pozic. To právě zajistí správnou pozici nožiček. Náš Benďa má teď 9 měsíců a něco přes 9 kg (do 20 kg ještě daleko), ale pozici nožiček už máme na posledním druku, takže zřejmě budeme brzo přizovat nové nosítko, kde bude to nastavení na větší děti – širší rozpětí nožiček.

Jinak si můžete nosítko upravovat své postavě a velikosti miminka pomocí rameních popruhů a zádového popruhu (který se dá také posouvat nahoru, dolů a k sobě, od sebe), který drží právě ty dva ramenní popruhy u sebe (aby se nestalo, že vám popruhy sjedou z ramen) a pěkně vám to srovná záda.

Třeba můj Kuba měří něco přes 190 cm a s nastavením zádových popruhů se ze začátku docela pral. Bral by je popustit ještě trochu níž, ale nosítko to už nedovoluje – je tam už zašité a popruhy končí. Takže ho ze začátku záda pobolívala a dlouho Beníka nosit nevydržel.

Šátek vs nosítko

Hodně mi byl do 3 měšíců věku doporučován šátek (dokonce pak i fyzioterapeutem), že je přizpůsobivější, ale já se na začátku bála toho zavazování. Jak je všechno nové, miminko křehké, tak mi prostě v tu danou chvíli přišla lepší volba nosítko. Zpětně – když šátek vidím třeba u maminek okolo, tak bych se toho nebála a u druhého miminka bych se nebála zkusit ten šátek, protože tvoří lepší oporu pro hlavičku miminka, které ji ještě samo neudrží. Je přizpůsobivější.

Co je ještě super, tak kolikrát si nosítko beru jen na uspání (nosím ho cca 15 minut) a pak položím a on spinká spokojeně dál.

Shrnutí

Výhody

rychlé zapnutí a instalace – pohodlnost

nastavitelné ramenní popruhy a zádový popruh

pevná látka, která vydrží

nápadité designy

za nás nejlepší lék na bolavé bříško, zoubky i teplotu 🙂

tulení a úžasný pocit blízkosti

možnost kojení přímo z nosítka

Nevýhody

pro větší chlapy můžou být ramenní popruhy krátké

do doby, než miminko drží samo hlavičku se doporučuje spíše šátek

rozmezí od 3 do 20 kg berte jen jako informaci, kolik nosítko unese (ne jako to, že do 20 kg budete dítě v tomto nosítku nosit – záleží, zda mu bude sedět na nožičky)

Nosítko je doteď náš nejlepší kámoš. Ikdyž se už Ben pronese (má přes 9 kg), tak je pro mě pořád pohodlnější si ho dát do nosítka, než ho nosit na rukou. Rukama ho stejně pak ještě obejmu, ale jde o to, že nemáte plnou váhu na rukou, ale na středu těla :).

Nije.sk

Dost jsem řešila, jak budu nosit v zimě, protože se zimní kombinézou jsem Bena do nosítka rvát nechtěla – není pružná a když už bych ho tam dala, tak mu to nebude pohodlné. Nosící bundy a mikiny se vsadkou se mi nelíbí, a tak jsem pátrala dál. Na Instagramu jsem objevila boží kapsy ze 100 % vlny od slovenské značky Nije. Dost jsem váhala s koupí kvůli vyšší pořizovací ceně, ale nosící bundy se pohybují celkem podobně. A mě opět zaujaly designy a i to, že můžu nosit dál svoje oblečení a miminko je schované v kapse, která mě ještě hřeje na záda. Bundu jsem nosila vždycky rozeplou – před koupí jsem se bála, aby mi nebyla zima, ale můžu potvrdit, že nikdy nebyla. Horší to bylo s miminkem. Jedinou a celkem podstatnou nevýhodou je právě to, jak kapsy hřejí. Jsou sice ze 100% vlny, ale čekala jsem, že budou teplejší, třeba ještě podšité nějakým kožíškem. Miminku jsem oblíkala min 4 – 5 vrstev na tělíčko, na nožičky froté punčocháčky, na to teplé tepláčky a flisový overálek + kapsu a když bylo víc jak -5, tak míval nožičky i tak chladné. Z Nije.sk se mě ptali na spokojenost, tak jsem jim napsala feedback a poslali mi ještě jednu teplejší kapsu (na fotkách ta béžová). Ta byla opravdu teplejší, ale nožičky měl Beník chladné sem tam i tak, ale rozdíl oproti té tmavé kárované to byl. V Nije byli každopádně moc milí a rádi za zpětnou vazbu. Napsali mi, že zrovna pracují na tom, aby kapsy byly ještě teplejší :). Což je super, protože to oblíkání v zimě není příjemné miminku ani mně, takže pokud pak budu moct dát méně vrstev a bude hřát hlavně kapsa, tak to bude boží :).

Budu moc ráda, když mi dáte vědět, jestli vám recenze pomohla při výběru a jaké máte zkušenosti s nošením vy :).

Jitka

Leave A Comment