Kam za vínem, aneb top akce na jižní Moravě v roce 2019

Chystáte se na jižní Moravu? Mám pro vás pár tipů, kde můžete hezky pokoštovat vína a nebo nasát trochu té místní kultury. Na úvod vám popíšu, jaké 3 typy akcí stojí za to navštívit. Jakou konkrétní si pak už vyberete, je na vás. Rozpis těch konkrétních rozdělených dle měsíců v roce 2019 najdete níže. Pod názvem akce s jejím datem je rovnou odkaz.

1. Hody

Bývájí každý víkend během léta až do podzimu. Nastřídačku téměř ve všech jihomoravských městech a vesničkách (termíny jsem zatím bohužel nenašla). Lidé se oblečou do krojů (každé městečko má svůj specifický kroj) a městem jde průvod pod máju, kde se tančí, hoduje, juchá a je veselo :). Na svém instagramu mám z loňska uložené dvě krátké videa (ve stories) z průvodu, tak pokud vás to zajímá, mrkněte. Na hody jezdí vždycky i kolotočáři (taková pouť, jak se říká v Čechách :D), takže i růži si vystřelíte. Jestli jste nikdy na takové akci tady na Moravě nebyli a ještě k tomu jste z Čech, bude to pro vás zážitek :D.

2. Ze sklepa do sklepa, Otevřené sklepy, Z kopca do kopca

Názvů je spousta, ale organizací se jedná o tu samou akci. Během jednoho dne se otevřou všechny sklepy ve městě/vesnici, koupíte si lístek, dostanete skleničku s logem akce, poukazy na víno, mapu a chodíte koštovat, co je libo :). A nebojte, nebudete hned kličkovat. Jak je to spojeno s procházkou – obcházením sklepů, tak to i hezky “vypotíte”. Teda pokud opravdu jen koštujete :)).

3. Vinobraní/Burčákový pochod

Prostě akce v době, kdy se sklízí hrozny a burčák teče proudem. Často bývají spojené s koncertama různých kapel a stánkama s občerstvením. Většínou od konce srpna do října. 

 

 A TEĎ UŽ VÝČET AKCÍ DLE MĚSÍCŮ:

Duben – září

25.4. – 4.9. 2019 – Za vinařem do Velkých Bílovic

Díky této akci máte možnost navštívit sklep (bez předchozí domluvy) kdykoliv od jara do září. Rozpis, který sklep bude v jakém termínu otevřený najdete po kliknutí na odkaz (nadpis). Můžete posedět, pokoštovat a třeba vás pan vinař nechá i natáhnout víno z bečky koštýřem :).

Duben

6.4.2019 – Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích

Jedná se o největší akci typu “otevřené sklepy”. Velké Bílovice jsou totiž největší vinařská obec na jižní Moravě, dokonce myslím v republice. 54 otevřených sklepů, to už je číslo. Jezdí tu dokonce i autobusy, které návštěvníky vozí z jednoho konce Bílovic na druhý. Na této akci jsme s kamarády byli už minimálně 6 krát ( lístek si většinou kupujeme do dvojice). Každým rokem teda přibývá návštěvníků a sklepy jsou celkem nacvaklé, ale na okoštování se na vás určitě dostane :). 

13.4. 2019 – Čejkovická vinná stezka

27.4. 2019 – Otevřené sklepy Rakvice

Něco na styl Ze sklepa do sklepa, akorát kousek vedle, v Rakvicích. Tady jsem osobně nebyla, ale byli tam kamarádi a chválili si to. Sklepů je tam mnohem méně, než v Bílovivích, ale zase těch lidí taky :). Touto akcí se inspirovali i další města a vesnice, proto v článku najdete ještě pár odkazů, ale už bez popisku, protože už budete vědět ;), žejo.

Květen

10. – 11. 5 . 2019 – Valtické vinné trhy

Supr akce, nakoupíte žetony a koštujete za ně. Většinou se to koná ve staré konírně v areálů krásného zámku Valtice a je tam i doprovodný program.

4. 5. 2019 –  Vrbice – Z kopca do kopca

18. 5. 2019 – Zaječské otevřené sklepy

Červen

22. 6. 2019 – K Nechorám do sklepa, Prušánky

Červenec

První červencový víkend bývají hody u nás v Podivíně

Září

6.-8. 9. 2019 – Pálavské vinobraní, Mikulov

Mikulov je moje srdcovka a vinobraní tam má grády (doufám teda, že ještě pořád :D,  protože posledních pár let jsem byla většinou mimo ČR)…Pokud jste tam někdo loni byli, tak dejte vědět dole do komentářů, jak se líbilo :). Za mě vždycky super koncerty,  slaďučký burčák a boží atmosféra.

Říjen

4. – 5. 10. 2019 – Valtické vinobraní

 ———————————————————————————-

Tak to by byl takový rychlý přehled těch nej akcí tady v okolí. Budu moc ráda, když mi dáte vědět, jestli se někam chystáte, nebo jste díky článku objevili akci, kam prostě musíte jet :)).

Ještě pro vás chystám tipy na top kavárny jižní Moravy a taky mám pár nápadů, kam vyrazit na výlety, které ještě nejsou tak profláklé.  Zajímaly by vás třeba i tipy na ubytování?

Díky za zájem a mějte se fajn!

Jitka

 

Leave A Comment

Related Posts